+40 Retro Klub Budapesten
Igazi Disco Zenék,
Klubos Feeling,
Kitünő Hangulat 

MENÜ

 

 

 

 

A DJ. felbukkanása

 

A dj (disc jokey) felbukkanása nem csak az elektronikus zenében jött elő, hanem minden stílust felölel.

A rádiózás hőskorában nevezték el disc jokey-nak, azaz lemezt lovaglónak a műsorvezetőt, mert annak idején, a múlt század elején bizony még nem voltak kőbe vésett standardjai a műsorvezetésnek, csak etikai irányelvek.

Így aztán a műsorvezetőnek értenie kellett a technikához is, elég rendesen és ő rakta fel az aktuális zenéket, a technikus pedig az adásért és a studio technikai eszközeinek rendelkezésre állásáért felelt. Miután egy-egy rádióműsor nagy sláger lett és a hallgatóság kegyeibe fogadta, sőt bálványozta a mindig új, mindig friss zenei csemegéket nyújtó dj munkáját, ezt idővel egy kiugrással fejelték meg. A studióból kihozták a dj-t  a közönség elé, a klubokba.

Akkoriban teadélutánoknak és más elnevezéseknek örvendtek a fiatalok és zeneszeretők összejövetelei, ahol nagy általánosságban a trend az volt, hogy zenekart (esetleg zenekarokat) hívtak és élőben ment az egybegyűltek mulattatása.Ezen nagyot csavarintott az uj trend: hozzuk el a dj-t a studióból közénk!

 

Ez igen sikeres húzás lett és a zenével kapcsolatos komplett iparág szövődött köré. Meg merem kockáztatni, hogy a digitális zene korszakában talán ennek a régi húzásnak köszönhető, hogy még nem halt ki a bakelit lemezek használata. Ugyanis egy vérbeli dj  tényleg korongokat pörget, nem pedig CD-t, vagy pedig MP 3-akat. Valahogy az utóbbiaknak nincs meg a "lemez-lovász" érzése, bár a hangzáshoz vájtfüllel értőknek jól eshet egy tiszta hangzás. Szóval visszatérve a régi bulikhoz, hirtelen óriási divat lett klubokat nyitni és dj-kkel szórakoztatni a nagyérdeműt, így az első generációs nagy dj nevek igazából valamelyik nagy rádióadóhoz köthetőek, mint pl. az RCA, OMF,BBC és társaik. Innen indultak külsős munkáikra az első dj-k.

Az akkori klubok horrorisztikus bevételeket könyvelhettek el, az ujdonság varázsát beépítve a köztudatba. Ilyen klub volt New Yorkban az 54, nagyon nagy kort megért Londonban a Twilo, és Ibizán például a modernebb korokban komplett iparág, a vendéglátásuk is dj klubokra épül (Space, Cafe Del Mar stb.).

 

Említenünk kell még egy külön lemezzsonglőr dolgot, a scratch-elést is. Ez a rossz nyelvek szerint egy rossz mozdulatból lemezről levert lejátszó kar hangzását okolja csak, mindenesetre volt aki ezt reprodukálni akarta, és elkezdte kézzel a lemezt előre hátra tekerni, és így hasznosítani a barázdák hangzását.

Nos, ma elmondhatjuk, hogy magyar dj-ink világszinten is elismert minőségben művelik ezt a dolgot, és ez sem lehetne meg a dj-zés fogalma nélkül.

 

Ahogy hallhatod a honi rádiókban (az egyébként hétvégenként klubokban fellépő dj-ket) érezheted, hogy a disc jokey nélkül nem lenne teljes az elektronikus zene fogalma manapság.

 

Levi Jr.

 

 

A magyar DJ.-k bonyolult téma

 

Főképpen nem egyszerű azért, mert igen nagy múltra tekint vissza. Ha csak a 70-es, 80-as évek nagy disco-korszakát nézzük magyar szinten, amikor még minden bőven állami kontroll alatt volt, akkor az akkori dj-k igencsak örülhettek, hogy nem kevés külföldi is megismerhette a nevüket a balatoni és a velencei-tavi idegenforgalomnak köszönhetően. Ma már a szabad államberendezkedésnek köszönhetően honi dj-ink is lehetőségük teljes birtokában mehetnek a világ minden tájára, és mondjuk ki kerek perec, jól is teszik a dolgukat. Igen elismert foltja vagyunk a világon ismert és elismert dj-inek palettáján.

 

A régiek: Dévényi Tibor, Arató András (Arató Disco-Velence), Bakai Mátyás (ex-Fortuna), Cintula, Éliás Gyula, Simon Gábor (Simon Disco Kaposvár, Balaton Part, Debreceni Újvigadó) és társaik erős alapokat fektettek le ahhoz, hogy ne csak a zenéket cserélgető "bárkiből lehet dj" mentalitás, hanem a tényleges művészi szórakoztatás is előtérbe kerülhessen. Az ORI, OSZK és ezekhez hasonlóan szigorú állami kontroll alatt lévő, szórakoztató zenével kapcsolatos irodák nem nagyon tűrték meg a pongyola dj munkát, alaposan felkészült dj-knek adtak csak ki működési engedélyt, egészen a közelmultig, amikor is a szabályok némiképp enyhültek ezen a téren a profit érdekében.

Asztali nézet